A SCOSYM 2024 egyedülálló lehetőséget nyújtott a legújabb scoliosis kezelési és kutatási eredmények megismerésére. A rendezvényen vezető szakértők, kutatók és egészségügyi szakemberek gyűltek össze, hogy megosszák tapasztalataikat és betekintést nyújtsanak a gerincferdülés terápiás megközelítéseibe. A konferencia fókuszában a legújabb innovációk, diagnosztikai módszerek és kezelési lehetőségek álltak, amelyek jelentős hatást gyakorolhatnak a scoliosis kezelésének jövőjére
Beszámolót ígértem az 5. ScoSym – Scoliosis Szimpózium tartalmáról.
Mielőtt belevágunk, hadd meséljem el, hogyan indult el a ScoSym rendezvénysorozat.
Mint ahogy sokan ismertek, tudjátok, hogy az ISST-Schroth nemzetközi oktató csapatának tagja vagyok. Vezetőink Axel Hennes, aki a németországi Katharina Schroth Klinika egyik fő szereplője, fő tanára volt hosszú évekig, az én mentorom és Nikola Jevtić, a szerbiai ScolioCentar vezetője
A ScoSym alapötlete és megvalósítása Nikola Jevtićnek köszönhető. Nikola a scoliosis kezelés területén elismert szakember. Ő álmodta meg és kezdte el megszervezni 5 évvel ezelőtt ezt a rendezvényt. A cél az volt, hogy évente egyszer sokak számára elérhető módon hozza össze a scoliosis témában dolgozó szakembereket egy szakmai konzultációra, tapasztalat cserére, fejlődés és egymás támogatása céljából. Az ISST-Schroth csapatunk jelenleg 23 oktatóból áll, 36 országban vagyunk jelen a Schroth módszer oktatásával. A rendezvényre nem csak ezekből az országokból, hanem a világ bármely részéről szívesen várunk szakembereket.
Így egy ilyen kongresszus különös kincsnek számít, itt már nem az alapokról van szó, hanem olyan szakemberek osztják meg a tapasztalataikat, akik akár már évtizedek óta dolgoznak a scoliosis témában. Kutatnak, fejlesztenek, vizsgálódnak és ezeken az eseményeken megosztják az eredményeiket és a tapasztalataikat. Mi, az ISST oktatói csapattal hiszünk benne, hogy egy sokszínű rendezvény összehozásával elősegíthetjük a scoliosis kezelésének fejlődését, inspiráló előadásokkal, beszélgetésekkel, új szakmai kapcsolatok kialakításával hozzájárulhatunk a betegállátás jobbá tételéhez. Óriási megtiszteltetés nekem, hogy ebbe az oktatói csapatba tartozhatok.
A jelenlegi szimpózium elnöke Prof. Nachiappan Chockalingam, PhD (United Kingdom) volt. Nachi Chockalingam a Staffordshire Egyetem Biomechanikai és Rehabilitációs Technológiai Központjának igazgatója. Professzori tisztségeket tölt be egyetemeken Máltán, Indiában és az Egyesült Királyságban. Több mint 300 teljes kutatási kéziratot publikált számos kivonat, könyvfejezet és előadás mellett.
A Foot Journal főszerkesztője, valamint több más tudományos folyóirat társzerkesztője. Kutatásai, amelyeket nemzetközi szervezetek finanszíroztak, hozzájárultak a serdülőkori idiopátiás scoliosis megértéséhez és elősegítették az egészségügyi szakemberek közötti együttműködést a biomechanika és az orvosi mérnöki területeken. Nachi Chockalingam jelentősen hozzájárult a serdülőkori idiopátiás scoliosis etiopatológiájának megértéséhez. A ScoSym előtti napon, az ISST meetingünkön szűkebb körünkben üdvözölhettük őt és több olyan szakembert akik azután másnap a szimpózium aktív résztvevői voltak. Különleges élmény volt ezekkel a kiváló szakemberekkel együtt gondolkodni.
A helyi szervezésű bizottság elnöke pedig Petra Šimac volt, aki szintén tanártársam és Horvátországban, Splitben tevékenykedik fizioterapeutaként a scoliosis témában. A rendezvényen 28 ország hallgatói vettek részt, 13 meghívott előadó, 13 nagy előadás, 13 poszter előadás és 2 workshop kapott helyet.
Két nagyon intenzív scolis nap van mögöttünk. Nagyon sok érdekes téma, kutatások, vizsgálatok, elemzések, újabb iránymutatások és újabb felfedezésre váró területek.
Egy olyan összefoglalót készítettem nektek, aminek segítségével bepillantást nyerhettek a ScoSym Szimpóziumon megjelent témákba és láthatjátok, mennyi minden olyan ismeret van a scoliosissal kapcsolatban ami segítheti a rövid- és hosszú távú munkánkat a páciensekkel.
Az összefoglalót igyekeztem főbb témákra bontani. A pontos részletes program és az absztrakt füzet pedig itt letölthető, ami további tájékozódási lehetőséget ad majd.
A teljes program:
https://scosym2024.org/wp-content/uploads/2024/09/program-final.pdf
Absztraktok:
https://scosym2024.org/wp-content/uploads/2024/09/knjiga-sazetaka-scosym.pdf
Scoliosis vizsgálatával kapcsolatban
Dr. Samra Pjanić a fizikális és rehabilitációs orvostan szakembere és 2011 óta a „dr Miroslav Zotovic” Fizikai Orvostudományi, Rehabilitációs és Ortopédiai Sebészeti Intézetben dolgozik Banja Lukában, Bosznia-Hercegovinában. Több előadást is hallhattunk tőle. Munkája főként a gyermekekre fókuszál a gerinc- és mellkasi deformitások esetében. 2020-ban ő lett az első nemzetközi ISST oktató orvosok számára. Az ISST és a ScoSym igazgatótanácsának is tagja. 2022-ben PhD fokozatot szerzett a Cheneau Sobernheim korzett hatásairól az idiopátiás scoliosis konzervatív kezelésében. Samra csapatunkban fontos szerepet tölt be, jómagam nagyon szeretem az előadásait, számomra megragadó módon tud beszélni a scoliosis megoldási lehetőségeiről.
Dr. Samra Pjanić előadásában az idiopathiás scoliosis (IS) konzervatív kezelésének összetett kérdéseit tárgyalta, különös tekintettel a radiológiai mérések, például a Cobb fok jelentőségére. Az IS egy háromdimenziós gerincdeformitás, amelynek súlyosságát és prognózisát elsősorban radiológiai vizsgálatok alapján értékelik. Bár a Cobb fok meghatározó a kezelés, különösen a korzett viselés és a specifikus gyógytorna döntéshozatala során, egyre inkább felismerik, hogy nem elégséges a scoliosis átfogó értékeléséhez. Az egyéb tényezők, mint a csigolya rotációja és a sagittalis síkbeli görbületek, szintén fontosak. A Cobb fok mellett a medenceparaméterek és a teljes test sagittalis egyensúlya is lényeges szerepet játszik a sikeres kezelésben. Az előadás hangsúlyozza, hogy a radiológiai eredmények mellett figyelembe kell venni a páciens esztétikai, pszichoszociális és életminőségbeli szempontjait is a hatékony kezelés érdekében. Samra és munkatársainak egy másik előadása az ultrahang vizsgálatokba engedett betekintést. A kutatás célja az volt, hogy meghatározza, hogy az ultrahang használható-e rutin klinikai környezetben a scoliosis progressziójának értékelésére, ezáltal csökkentve a röntgen expozíciók számát a követés és a kezelés során. A vizsgálatban 92, 10-16 éves, scoliosisra gyanús beteget vontak be, akiknél az ultrahang és a röntgenfelvételek ugyanazon a napon történtek. Az eredmények statisztikailag szignifikáns korrelációt mutattak az ultrahang és a Cobb fok között, különösen a primer thoracalis görbületek esetében. A gerinc rotáció szintén jelentős korrelációt mutatott a mért adatok között. A kutatás megállapította, hogy az ultrahang potenciálisan helyettesítheti a röntgent a scoliosis követésében. Az eredmények ígéretesek, és a jövőbeni prospektív tanulmány célja annak vizsgálata, hogy az ultrahang diagnosztika hogyan alkalmazható a röntgen alternatívájaként a klinikai gyakorlatban.
Nikos Karavidas és munkatársai kutatásuk során törzs szimmetria indexeket mértek annak érdekében, hogy megállapítsák, képesek-e a klinikai változások előre jelezni a radiológiai eltéréseket adolescens idioppathias scoliosis (AIS) esetén. A vizsgálatban 78, 8-17 éves idiopathias scoliosisos pácienst vontak be, akik konzervatív kezelést kaptak. Az eredmények szerint a törzs aszimmetria mérések együttes használata javíthatja a scoliosisos betegek követését, csökkentve a felesleges sugárterhelést, miközben lehetővé teszi a korai röntgenvizsgálatok elrendelését, progresszió észlelése esetén.
Genetika
Prof. Miodrag Stojković, a Ludwig-Maximilians Egyetemen (München, Németország) szerzett doktori és habil fokozatot 1996-ban, illetve 2002-ben. Ez idő alatt a korai emlős embriológia, a sejtbiológia, a magtranszfer és az epigenetika kutatásával foglalkozott. 2007-ben a szerbiai Kragujevaci Egyetem Orvosi Karának humángenetika professzorává nevezték ki. 2008-ban a szerbiai Leskovacban megalapította a Spebo Medicalt, a termékenységi kezelések speciális kórházát. A ScoSym rendezvényén nagyon magas színvonalú előadást tartott a genetika tárgykörében, Genetic and Developmental Links to Scoliosis címmel.
Korzett
Prof. Caglar Yilgor gerincsebész, kombinált idegsebészeti és ortopédiai gerincsebészeti ösztöndíjprogramot ért el az Acibadem Egyetem Maslak Kórházában, Comprehensive Spine Centerben. Tudományos pályafutását adjunktusként kezdte az Acibadem Egyetem Orvostudományi Karán 2014-ben, majd 2018-ban egyetemi docens lett.
Prof. Yilgor aktív tagja olyan orvosi egyesületeknek, mint a Scoliosis Research Society, az EuroSpine, az AO Spine és még sokan mások. Az AOSpine Knowledge Forum Deformity irányítóbizottságának tagja. Számos tudományos cikket publikált, több könyvfejezetet írt, kutatásait hazai és nemzetközi tudományos üléseken mutatta be. Különféle tudományos folyóiratok bírálója, és ISST-Schroth instruktor az orvosi képzéseinkben.
Előadásában Sagital Plane Considerations for Bracing címmel a sagíttalis síkban történő elváltozások és azok korrekciói volt a fő téma.
Dr. Fabio Zaina a milánói ISICO Intézet orvosa. A SEAS scoliosis kezelési módszer képviselője. Az International Society on Spinal Ortopédiai és Rehabilitációs Kezelési Társaság (SOSORT) alapítói közé tartozik. 2006-os megalakulása óta Fabio a SOSORT-on belül töltött be pozíciókat, többek között a tagsági bizottság elnöke, pénztárnoka és elnök. Aktív tagja a gerincferdüléssel és gerincbetegségekkel foglalkozó olasz kutatócsoportnak (GSS), az Eurospine-nek és az ISSLS-nek.
Előadásában a Sforzesco korzett került bemutatásra. A korzett gipszminta vagy CAD-CAM segítségével kapott törzsforma modellezésével kerül kialakításra. A kezelés időtartama személyre szabott (napi 18-23 óra Risser 3-ig, majd fokozatos csökkentés). SEAS (Scientific Exercises Approach to Scoliosis) gyakorlatait alkalmazzák a korzett kezelés mellett. Számos tudományos publikáció számol be a Sforzesco Brace jó eredményeiről.
Eric Fraunfelter a scoliosis kezelésére szolgáló egyedi készítésű korzettek szakértője. Széleskörű tapasztalattal rendelkezik az ortopédiai eszközök, különösen a scoliosis kezeléséhez szükséges korzettek tervezésében és gyártásában. A Schroth-Cheneau korzett Kimedix rendszerrel történő elkészítéséről, hatásmechnaizmusáról tartott előadást- 3D Printing of Braces for Scoliosis: Developments and Challenges címmel.
Romano Špoljarec a Sobernheim korzett bemutatásának témájában tartott előadást. Romano jelenleg a Karl Dietz Kijevo gyártásvezetőjeként dolgozik, ahol aktívan dolgozik a protézisek és ortopédiai gyártási folyamatok finomításán, igyekszik hozzájárulni az orvosi ipar ezen fontos ágának fejlődéséhez.
Compliance fontossága a scoliosis kezelésében
Samra Pjanić és munkatársai kutatásának célja az idiopátiás scoliosisban szenvedő (AIS) fiatal betegek Cheneau módosított korzettel végzett kezelésének compliance vizsgálata és a rövid távú kezelési eredmények elemzése volt. A vizsgálatban 40, 10-16 év közötti, skeletálisan éretlen beteg vett részt, akiket teljes időben viselniük kellett a korzettet. A betegek compliance-át hőérzékelőkkel mérték, és két csoportra osztották őket: következetes és következetlen korzett használókra. Az eredmények azt mutatták, hogy minden beteg pozitív rövid távú kezelési eredményt mutatott. A következetes csoportban lévő betegek (15 fő) magasabb valószínűséggel mutatták a scoliosis javulását, mint az következetlen csoportban lévők. A magas adherenciával rendelkező betegek nagyobb valószínűséggel értek el javulást, azonban a részleges compliance is pozitív eredményeket hozott. A tanulmány megerősítette, hogy a compliance a kezelés egyik legfontosabb tényezője, és javasolja az objektív compliance-monitoringot a betegek számára elérhető pszichés előnyök kiaknázására.
Az operációs lehetőségekről
Prof. Tomasz Kotwicki előadásában a sebészeti megoldások jelentőségét tárgyalta a scoliosis kezelésében. A nem idiopátiás scoliosisok, mint például a neuromuscularis, congenitalis vagy szindrómás scoliosis (pl. Ehlers-Danlos, Marfan) esetében gyakran a műtét jelenti a legjobb vagy egyetlen megoldást. Az idiopathiás scoliosis, különösen a korai életkorban jelentkező formák, kezdetben sikeresen kezelhetők nem sebészeti módszerekkel, de a serdülőkori gyors növekedés során sok esetben mégis műtétre van szükség. A modern sebészeti technikák jelentősen javították a kezelés hatékonyságát.
Operáció témában hallhattunk komoly összefoglaló előadást még Tony Bettstől, aki mind a pre -mind a postoperatív ellátásról beszélt. Kiemelte a pszichológiai támogatást, a cardio-respiratórikus rendszer felkészítését az operációra, emellett beszélt a fájdalom menedzsmentről, páciens edukációról és a postoperatív rehabilitáció fontos lépéseiről.
DNS
Marcela Safarova előadásában a Dinamikus Neuromuszkuláris Stabilizáció (DNS) egy olyan terápiás megközelítés került bemutatásra, amely a fejlesztő kineziológia elvein alapul és Prof. Kolář vezetésével alakult ki Prágában. Marcela Safarova, a Charles Egyetem tapasztalt gyógytornásza a mozgásszervi diszfunkciók rehabilitációjára specializálódott, különösen olyan gyermekgyógyászati esetekben, mint a serdülőkori idiopathiás scoliosis.
A DNS az idegrendszer érettségére és a motoros irányítás kapcsolatára épít, hangsúlyozva a testtartásért és mozgásért felelős izmok funkciójának fejlődését. A DNS a “posturális-mozgásfunkciós normák” meghatározására törekszik, az ideális élettani fejlődési minták alapján. A DNS egy átfogó megközelítés, amely figyelembe veszi a scoliosis globális következményeit. A kezelések alapvető fejlődési pozíciókra épülnek, és neurofiziológiai elveket alkalmaznak. Ez a módszer görbület korrigálását globális mozgásmintákon keresztül éri el, előtérbe helyezve az önkorrekciót és a beteg oktatását.
Légzésfunkciók
Az adolescens idiopathias scoliosis (AIS) légzésfunkciókra gyakorolt hatását vizsgálja Dr. Anna Badowska (ISST-Schroth instruktor) és munkatársainak tanulmánya, különös tekintettel a Cheneau fűző és a Schroth-módszer hosszú távú alkalmazására. Az AIS által okozott thoracális deformitások korlátozzák a ventillációt, gyengítik a légzőizmokat, és konzervatív terápiák, mint PSSE, és korzett segítségével kezelik. A kutatás célja a korzett viselése és a Schroth-módszer a hatásainak elemzése a légzőfunkciókra és az izomerőre. A 26 fős vizsgálat résztvevői 13-19 éves lányok voltak, akik több mint egy évig fűzőt viseltek és Schroth-terápiát kaptak. Az eredmények alapján a korzett viselése hosszú távon csökkentette a tüdőfunkciós paramétereket (VC, FVC, FEV1), viszont az inspirációs izomerőt növelte. A Schroth-módszer pozitív hatást gyakorolt a légzőizmok erősítésére és a tüdőfunkciók támogatására, főként az inspirációs izomzat erősödése mutatkozott meg a korzett használata során.
Danka Ljubojević (ISST-Schroth instruktor) és munkatársai kutatási célja az idiopátiás scoliosisban szenvedő 10-16 éves gyermekek légzőszervi funkcióinak vizsgálata volt, különös figyelmet fordítva a vitálkapacitásra (VC), illetve a FVC, FEV1 és IC értékekre. A résztvevők intenzív egyéni Schroth terápián vettek részt, majd csoportos programot folytattak. A három hónapos kezelés előtti és utáni mérések statisztikailag jelentős javulást mutattak a VC, FEV1, IC és a mellkas kiterjedés terén, míg az FVC paraméter esetében nem észleltek szignifikáns különbséget. A kutatás eredményei alátámasztották, hogy a Schroth terápia hatékony a légzőszervi funkciók javításában idiopátiás scoliosis esetén.
Schroth terápiáról
Axel Hennes, az ISST-Schroth Intézet vezetőjének előadásában a Schroth módszer bemutatása mellett a korzettben végezhető Schroth gyakorlatokról is hallhattak a résztvevők.
Axel 1990-től a Schroth Klinikán belül Schroth-módszer oktatási részét irányította. Főleg a németországi kurzusrendszerre volt hatással, és 2008-ban nemzetközi Schroth Senior Instructorként kezdett nemzetközi Schroth kurzusokat kínálni angol nyelven. Azóta kifejlesztette az ISST (International-Schroth 3dimensional Scoliosis Therapy) programot, amely a konzervatív járóbeteg terápiás megközelítésre koncentrál. 2015-ben megalapította az ISST-International-t, amely oktatási programokat biztosít a scoliosis konzervatív kezelési csoportjának szakértői, különösen fizioterapeuták, ortopéd technikusok és orvosok számára.
Axel számomra a legjobb mentor, a legnagyobb tudású gyógytornász a témában, mindig is nagy megtiszteltetésnek éreztem, hogy vele dolgozhatok. Az ő lelkesedése hasonlít nekem arra, amit Katharina Schroth, a módszer megalkotójának lányánál, Christa Schrothnál tapasztaltam személyes találkozásaink alkalmával. Az a lendület, az a szakmaszeretet ami mindkettőjüket jellemzi, lenyűgőző.
Az előadások között rövid és hosszabb távú eredmények bemutatására is sor került. Emellett kiemelt részterületek, mint például a légzési paraméterek vizsgálata is helyet kapott.
Nikola Jevtić az ISST-Schroth csapat vezetője és munkatársainak tanulmánya a Schroth-terápiával és Cheneau-korzettel kezelt adolescent idiopátiás scoliosis (AIS) betegek rövid távú radiológiai kimenetelét mutatta be. Negyven, 10-16 éves beteg adatait elemezték, akiknek Cobb foka 20-45° között volt. Az eredmények azt mutatták, hogy a kezelés előtt az átlagos Cobb szög 27,7°, míg 6 hónappal a kezelés után 5,6°-kal csökkent. A betegek 97,5%-ánál pozitív kimenetet figyeltek meg, a legtöbben stabilizálódtak vagy javultak. A tanulmány rámutatott, hogy a Schroth-terápia és a Cheneau korzett kombinációja hatékonyan csökkenti a scoliosist, és további nyomon követés szükséges a hosszú távú eredmények megerősítéséhez.
Klinikai kép javulása Schroth terápia és korzett alkalmazása mellett
Szintén Nikola ikola Jevtić és munkatársai munkája volt a Schroth terápia és a Cheneau-Sobernheim korzett kombinált alkalmazásának rövid távú klinikai hatékonyságát vizsgáló és bemutató tanulmány serdülő idiopathiás scoliosis (AIS) esetében. Összesen 40, 10-16 év közötti AIS beteg vett részt, akiknek a Cobb foka 20° és 45° között mozgott. A betegek három héten át intenzív Schroth terápián vettek részt, mielőtt teljes időben viselték volna a korzettet A kulcsfontosságú klinikai paramétereket, mint a scoliometer mérések, a koronal és sagittalis egyensúly, valamint a törzsszimmetria, négy időpontban értékelték. Az eredményekben mind a Cobb fokban, a Scoliometer eredményekben és a törzs asszimmetria méréseiben is javulás mutatkozott. A tanulmány megállapította, hogy a Schroth terápia és a korzett kombinált alkalmazása pozitívan befolyásolja az AIS betegek klinikai paramétereit, javítva ezáltal az esztétikai megjelenést is. A legfontosabb eredmény, hogy már három hét után jelentős javulások figyelhetők meg, megerősítve a korai intervenció értékét a betegség optimális kimenetele érdekében.
Alexandros Kastrinis (ISST-Schroth instruktor) több előadásban vett részt, ami a Schroth terápia hatékonyságát szemlélteti, illetve a gyermekkori poszturális rendellenességeket elemzi.
Húsz éves utánkövetés a scoliosis kezelésében
Óriási megtiszteltetés volt számomra, hogy magam is előadhattam a ScoSym rendezvényén. A saját előadásom célja a konzervatív kezelés hatékonyságának bemutatása volt különösen a Schroth terápiával és a Chêneau korzettel végzett kezelés, hosszú távú – 20 éves utánkövetéses – hatékonyságának értékelése idiopathiás scoliosisban szenvedő betegeknél. Három női páciens adatainak elemzésén keresztül, akik 20-50° közötti Cobb fokkal rendelkeztek és a kezelés során jelentős javulást mutattak a radiológiai és esztétikai eredményekben. Az első 24 hónapban a Cobb fokok 50-76%-os javulást mutattak, amely a 20 éves követés során stabil maradt. Az előadás célja volt bemutatni, hogy a konzervatív kezelés csökkenti a scoliosis progressziójának kockázatát, javulást érhet el és a fiatal korban elért eredmények tartósak maradhatnak felnőtt korban is.
Az egyik legmeghatóbb élményem volt, amikor az előadás után Axel Hennes a mentorom egy óriási gratulációval fogadott és megölelgetett. Ebben minden benne volt, az a húsz éves munka és mindazok az évek amiket ő ismer az életemből korábbról. Az a sok gyakorlatozás, hospitálás, asszisztálás a Schroth Klinikán, az a rengeteg munka a páciensekkel és nem sorolom. Minden percét élveztem, de nem volt könnyű út eljutni ide.
A D-vitamin és az AIS
Tatjana Raklinska előadásában láthattunk egy tanulmányt, ami az idiopátiás serdülőkori scoliosis (AIS) és a D-vitamin szint kapcsolatát vizsgálja, különösen a COVID-19 járvány idején. A járvány alatt a gyerekek több mint 8 órát töltöttek beltérben, gyakran számítógép előtt ülve, ami növelte a scoliosis kialakulásának kockázatát. A hosszas beltéri tartózkodás D-vitamin hiányhoz is vezethetett, amelynek szerepe a scoliosis progressziójában kevéssé kutatott terület, különösen nem sebészeti esetekben. A kutatás célja a vér D-vitamin szintje és a scoliosis progressziója közötti összefüggés feltárása volt.
Érdekes előadást hallhattunk a vestibuláris diszfunkciók és scoliosis kapcsolatában.
Vladareanu Liliana és munkatársai kutatásának célja az volt, hogy megvizsgálja a kapcsolatot az adolescens idiopátiás scoliosis (AIS) és a mozgásszervi diszfunkciók, valamint a perifériás vestibuláris zavarral összefüggő betegség előzményei között. A vizsgálat 12 hónapon keresztül zajlott, 159, scoliosis miatt értékelt vagy kezelt pácienst bevonva egy klinikán. Az eredmények azt mutatták, hogy a perifériás vestibuláris diszfunkcióval küzdő betegeknél a Cobb szög értékei szignifikánsan magasabbak voltak, mint azoknál, akiknél negatív eredmény született a vestibuláris vizsgálatok során. A mozgásbetegség előzménye szorosabb összefüggést mutatott a vestibuláris zavarral. A kutatás eredményei szerint a betegség története egy lehetséges prediktor lehet az AIS előrehaladásának kockázatára.
Poszter előadások
A poszter előadásokban sok témáról hallhattunk, 13 különböző poszter bemutatásán keresztül. Tipizálásról, prognosztikai paraméterekről, súlyos scoliosis esetében alkalmazott korzettről, a vizuális megfigyelés megbízhatóságáról, 7 éves utánkövetésről, mesterséges intelligenciáról, D-vitamin jelentőségéről, 20 éves utánkövetésről, terápiás eredményekről, illetve a megelőzés hatékonyságáról. Scoliosis kezelő módszerek áttekintő előadása is helyet kapott ebben a szekcióban mint a Lyo, Schroth, SEAS, FITS, BSPTS.
Workshopok
Két témában vehettek részt workshopokon a résztvevők, a DNS és a FITS témájában.
A DNS (Dynamic Neuromuscular Stabilisation) – erről fentebb Marcella Safarova előadásával kapcsolatban már olvashattatok.
A FITS workshop Andrzej Mhango and Marianna Biatek közreműködésével jött létre. A FITS – „Functional Individual Therapy of Scoliosis” rendszerét 2004-ben hozta létre két lengyel gyógytornász, sok olyan elemet tartalmaz, amelyek a többi scoliosis terápiákban is megtalálhatóak és emellé hoz be új elemeket. Használható önálló terápiaként, korzettel együtt, műtéti előkészítésben, illetve operáció utáni rehabilitációban a harmonizálás céljából.
Összegzésként, írásomban a teljesség igénye nélkül igyekeztem bepillantást nyújtani a szimpózium érdekes témáiba. A SCOSYM 2024 nemcsak a legfrissebb kutatási eredményeket és innovációkat mutatta be a scoliosis területén, hanem lehetőséget biztosított a szakemberek közötti tudás megosztására és az együttműködésre is. A konferencia világosan megmutatta, hogy a scoliosis kezelésének jövője a nemzetközi együttműködés és az innovatív kutatások mentén halad. Ez az esemény inspiráló lendületet adott a további fejlődéshez ezen a területen.
Végül, szeretnénk minden érdeklődőt meghívni a SCOSYM 2025 konferenciára, ahol újabb izgalmas kutatási eredmények és innovációk kerülnek bemutatásra a scoliosis kezelés területén. Ez az esemény kiváló lehetőség a szakmai kapcsolatok építésére, valamint a legfrissebb fejlemények megismerésére.
Várunk szeretettel Lengyelországban a 6. ScoSym rendezvényen!
2025.09.19-20. Lengyelország, Boroszló
Horvát Kriszta és az ISST-Schroth oktatói csapat